Kafe Zielony Niedźwiedź

Kafe Zielony Niedźwiedź to najprostsza i zarazem najbogatsza forma współczesnej kuchni polskiej. Najprostsza, ponieważ nasza technika kulinarna jest w całości podporządkowana sezonowym smakom przy jednoczesnym ukazaniu jakości stosowanych produktów. Najbogatsza, ponieważ traktujemy jakość produktów bezkompromisowo. Mięsa kupujemy wyłącznie od znanych nam hodowców, tak samo jak przetwory, soki czy miody.

Pamiętamy również o tym, co jest największą siłą polskiej tradycji gastronomicznej. O jej wielokulturowych korzeniach, o otwartości na kuchnie regionalne i narodowe. Pamiętamy, że jeszcze nie tak dawno Warszawa słynęła jako miejsce, gdzie gastronomia używa najwyższej jakości produktów z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Chcemy przywrócić warszawskiej gastronomii tę renomę.

W Zielonym Niedźwiedziu gotujemy tak, jakby wojny nie było. 

Kuchnią w Kafe Zielony Niedźwiedź zarządza Wojciech Deres – człowiek utalentowany, młody, skromny i pracowity. Jest z nami od początku istnienia restauracji. Wcześniej pracował w wielu warszawskich miejscach, gdzie nauczył się gotować nie używając zamrażarki, pracując wyłącznie ze świeżym produktem.

Wojtek jest z zamiłowania wędkarzem, dzięki czemu ryby często pojawiają się w naszej karcie, również te mniej popularne gastronomicznie i trudniejsze w obróbce. Jego mocną stroną jest dociekliwość i dbałość o jakości produktów. Chętnie uczestniczy w wyprawach do producentów i dostawców. Doskonale rozumie filozofię naszego miejsca, potrafi zarazić nią resztę załogi, a co więcej jest dobrym duchem całej ekipy Kafe Zielony Niedźwiedź.


W Kafe Zielony Niedźwiedź prowadzimy również delikatesy. Na miejscu, przez telefon i przez Internet mogą Państwo zamówić produkty spożywcze o jakości wypróbowanej w naszej restauracji. Sprowadzimy każdy, nawet trudno dostępny produkt i doradzimy, jak najlepiej wykorzystać go kulinarnie.

Kafe Zielony Niedźwiedź, to miejsce w którym kochamy wino. Ponad połowę naszej oferty tworzą wina węgierskie, ponieważ od wieków są związane z warszawską gastronomią i nie ma powodu zmieniać tej świetnej tradycji. Nieistotne z jakiego kraju pochodzi wino serwowane w Niedźwiedziu, zawsze stoi za nim winiarz, którego znamy oraz ciekawa historia, którą warto opowiedzieć. Nie znosimy anonimowości i produkcji masowej, a wina uczyli nas węgierscy mistrzowie, m.in.: Jozsef Simon, Janos Arvay i Imre Kalo.

Kafe Zielony Niedźwiedź jest zlokalizowany na Powiślu, w pięknej dzielnicy położonej nad cudowną wielką, dziką rzeką. Powiśle tętni życiem, to dzielnica wspaniałych, aktywnych ludzi i uśmiechających się do siebie sąsiadów. Chcemy być im potrzebni i chętnie angażujemy się w życie dzielnicy.

Kafe Zielony Niedźwiedź to klub Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Spotykamy się, dyskutujemy, przedstawiamy raporty i projekty zmian. Nie znosimy malkontenctwa i poczucia bezradności. Razem możemy zrobić więcej, by łatwiej było realizować ambicje i aspiracje, a polska przedsiębiorcza codzienność mogła wyglądać lepiej.

Kafe Zielony Niedźwiedź to miejsce gościnne dla całej branży gastronomicznej. Tu można poznać najlepsze z produktów, wspólnie z nami pogotować, doradzić się czy złożyć zamówienie do restauracji. Powstanie tego miejsca nie byłoby możliwe bez inspiracji i pomocy wielu kucharzy i animatorów życia kulinarnego. Z tego miejsca szczególne podziękowania ślemy do Wojtka Amaro, Agaty Wojdy, Giena Mientkiewicza, Jacka Szklarka, Łukasza Klesyka, Aleksa Barona, Maćka Bartona, Darka Barańskiego, Hieronima Błażejaka, Carlosa Tejery i Marcina Lorka. Ich pasja i doświadczenie to potencjał który chcemy wykorzystywać i przekazywać dalej.